0
0
Subtotal: 0,00 kr.
Ingen produkter i kurven
0 - 0,00 kr.
Ingen produkter i kurven

Projektledelse med PRINCE2, Scrum og Forandringsledelse

PRINCE2 Foundation, Scrum Master og Change Management

Lær at styre både individuelle projekter og agile teams ved hjælp af PRINCE2-metoden og Scrum-rammeværket. Med PRINCE2 får du en struktureret tilgang til projektledelse med fokus på tid, budget og kvalitet – og med Scrum lærer du at arbejde fleksibelt og effektivt i dynamiske projekter.

Ved at kombinere projektledelse, agil styring og forandringsledelse får du forståelse for, hvordan du ikke kun gennemfører projekter på en moderne og effektiv måde. Med viden om forandringsledelse lærer du, hvordan du implementerer og forankre nye processer og rutiner i din organisation.

De valgte kurser styrker dine karrieremuligheder ved at give dig internationale certificeringer, som er efterspurgte i både private og offentlige virksomheder. Forløbet giver dig solide, professionelle kompetencer inden for projektledelse, agil metode og forandringsledelse.

Note: Kurserne er en del af projektlederkurserne og er godkendt på de regionale positivlister under kategorien “projektlederkurser”.
Har du spørgsmål, er du altid velkommen til at kontakte os på kursus@mentorix.dk.

Hvad er PRINCE2, Scrum og Forandringsledelse?

PRINCE2, Scrum og Forandringsledelse er tre internationalt anerkendte metoder, der tilsammen giver dig struktur, fleksibilitet og kontrol i arbejdet med projekter og organisatoriske forandringer. Hvor PRINCE2® fokuserer på at styre det enkelte projekt fra start til slut, giver Scrum dig redskaberne til agil projektstyring i dynamiske teams, og Forandringsledelse sikrer, at forandringer implementeres effektivt og bæredygtigt.

PRINCE2® Foundation er et grundkursus i professionel projektledelse. Her lærer du at planlægge, gennemføre og afslutte projekter med fokus på leverancer, kvalitet, tid og budget. Du får et solidt overblik over hele projektets livscyklus og lærer at arbejde struktureret og resultatorienteret. 

Scrum handler om agil projektledelse, hvor du lærer at arbejde i korte iterationer med løbende leverancer, samarbejde og hurtig tilpasning til ændringer. Scrum sikrer, at projekter kan navigere effektivt i komplekse og foranderlige miljøer.

Forandringsledelse fokuserer på at sikre, at nye initiativer og projekter bliver implementeret med succes i organisationen. Du lærer at engagere medarbejdere, håndtere modstand og skabe varige resultater gennem velafprøvede modeller og metoder.

Sammen skaber PRINCE2, Scrum og Forandringsledelse en stærk kombination: PRINCE2 sikrer kontrol over projektets konkrete leverancer, Scrum giver agilitet og fleksibilitet i udførelsen, og Forandringsledelse sikrer, at forandringer bliver forankret og bæredygtige. 

Det betyder, at du både kan styre projekter og teams i praksis, arbejde agilt og samtidig sikre, at forandringerne understøtter organisationens overordnede mål.

Hvem er kurset til?

Kurserne er relevante for dig, der:

  • Ønsker at arbejde professionelt med både traditionel og agil projektledelse samt forandringsledelse.
  • Er projektleder, agil coach, leder eller medarbejder med ansvar for projekter og forandringer.
  • Ønsker internationale certificeringer inden for PRINCE2, Scrum og Change Management.
  • Vil forstå, hvordan man skaber sammenhæng mellem projektaktiviteter, agil eksekvering og organisatoriske forandringer.

Hvorfor vælge PRINCE2, Scrum og Forandringsledelse sammen?

Kombinationen gør dig i stand til både at styre enkeltprojekter effektivt, arbejde agilt i teams og sikre succesfuld implementering af forandringer i organisationen. 

Du får både et operationelt, agilt og strategisk overblik, som gør dig til en værdifuld projektleder og forandringsagent. 

Det kommer du til at lære…

  • PRINCE2® principper, temaer og processer til struktureret projektledelse.
  • Scrum frameworket, roller og agile metoder til fleksibel projektstyring. Grundlæggende teorier og værktøjer i forandringsledelse til at lede og implementere forandringer.
  • Hvordan du planlægger, styrer og afslutter projekter og agile sprints.
  • Hvordan du engagerer medarbejdere og håndterer modstand i forandringsprocesser.
  • Hvordan du arbejder professionelt med risikostyring, dokumentation og governance.
  • Forberedelse til certificering i PRINCE2® Foundation, Scrum Master og Change Management.

Hvor er PRINCE2 & Porteføljestyring kurset godkendt?

Note : Kurserne er en del af projektlederkurserne og er godkendt på de regionale positivlister under kategorien “projektlederkurser”.
Har du spørgsmål, er du altid velkommen til at kontakte os på kursus@mentorix.dk.

Er du I tvivl om kurset er det rigtige for dig?

Kundeservice

Få hjælp, rådgivning og

svar på dine spørgsmål.

Ring alle hverdage

(+45) 72 44 12 34

kursus@mentorix.dk

 

Om underviseren

Thomas Pulawski PRINCE2 Agile træner
Thomas Pulawski
Akkrediteret træner i PRINCE2® Agile, Agile PM, MoP® m.m.
Thomas Pulawski har deltaget i mange forskellige projekter og på stort set alle niveauer fra teamleder, projektleder og programleder til medlem af styregrupper og programkomiteer. Thomas har i en lang række virksomheder imlementeret og ledet projekter gennem disse metoder. Blandt andet hos: IBM, LEGO, og Norlys. Underviser blandt andet i PRINCE2®, MSP®, Change Management, og Agile Project Management.
Jesper Hansen
Akkrediteret træner i Scrum
Jesper er eksternt certificeret inden for Scrum™, PRINCE2®, MSP®, AgilePM®, ADKAR og IPMA B samt certificeret projektleder internt i General Electric og Capgemini. Han har 20 års erfaring med fuldtids program- og projektledelse inden for flere forskellige brancher: forsikring, Liv & Pension, det offentlige, instrumentudvikling, finans og produktudvikling. Han underviser primært i Scrum™ og AgilePM®.

Hvad er PRINCE2®?

Thomas Pulawski – Akkrediteret PRINCE2® træner

Jobmuligheder

Dit jobcenter har mulighed for at lade dig komme på kursus eller tage en uddannelse ud fra den regionale positivliste i forbindelse med din jobplan.
Formålet med kurset/uddannelsen er at forbedre dine kompetencer, og dermed dine chancer for at få et job, der matcher behovet på arbejdsmarkedet.

Det er normalt mellem 800 og 1200 ledige jobs, hvor en projektleder-certificering som eksempelvis PRINCE2 er relevant.

Kurser for ledige

Reserver din plads her

Udfyld formularen herunder med alle informationer

*Hos Mentorix får vores kursister altid 12 måneders adgang til kurserne.
Når du indsender dine oplysninger via formularen, accepterer du vores vilkår og politik for beskyttelse af personlige oplysninger.
Dine oplysninger vil blive brugt til at kontakte dig og sende relevant information til Jobcenteret.

FAQ

Hvad nu hvis jeg har fundet et job, inden jeg er færdig med de tre kurser?

Hos Mentorix har du altid 12 måneders adgang til både kurser og eksamener. Hvis du ikke har gennemført alle eksamener inden for 30 dage, kan du tage dem senere – dog inden for de 12 måneder.

Hvad hvis jeg kun har gennemført ét kursus og har fundet et job?

Ingen problem! Din adgang og dine licenser er gyldige i et år, så du kan tage eksamenerne senere.

Kan jeg tage eksamener efter en uge i stedet for at vente 30 dage?

Ja, hvis du har gennemført kurserne, kan du tage eksamenerne og afslutte forløbet inden for 6 uger.

Hvordan bestiller jeg eksamener?

Eksamenerne foregår online. Når du er klar til eksamen, skriver du en mail til kursus@mentorix.dk, hvor du med dit fulde navn, beskriver hvilken eksamen du er klar til.

Er det muligt at tage et ekstra eksamensforsøge?

Ja, hos Mentorix får du altid et ekstra eksamensforsøg med din eksamen.
Få hjælp, rådgivning og svar på dine spørgsmål

Har du et spørgsmål til vores kurser, priser eller andet? Så ring til os eller send din forespørgsel herunder.
Det er helt uforpligtende og du får typisk svar samme dag.

Du kan ringe til os i alle hverdage kl. 09.00–16.00

Log ind til kurser

Hvis du skal studere kan du bruge dette link som en genvej til platformen.

Mit Mentorix

Bliv kontaktet

Udfyld formularen herunder med alle informationer

Hvis ikke du modtager en bekræftelsesmail inden for 10 minutter bedes du tjekke din spam mappe.

visma logbuy samarbejdspartner

Velkommen til Mentorix

“Velkommen til vores hjemmeside!

Vi er glade for at have Logbuy med os som en samarbejdspartner. Vi sidder altid klar på +45 72 44 12 34 eller info@mentorix.dk, hvis der skulle være nogle spørgsmål. 

Brug rabatkoden: “Mentorix23” for at få 10% rabat på dit køb.

Tak for at vælge Mentorix!”